Mann in den besten Jahren (deniko76) wrote in movoznavstvo,
Mann in den besten Jahren
deniko76
movoznavstvo

Live and Learn

Кілька практичних порад (tips), щодо того, як можна вивчати іноземну мову самостійно.Disclaimer. Я не думаю, що інсує якась універсальна методика вивчення іноземної мови, яка давала би найліпші результати для всіх. Тут я описав те, що найліпше підходить мені. Можливо, комусь ще цей матеріал стане у пригоді, хоча б і частково.

1. Найкращий початок вивчення мови - розмовний аудіо-курс без граматики.
Почавши із розмовного курсу, ви зразу отримаєте контакт з мовою, отримуєте насолоду від того, що можете привітатися і поговорити про погоду із живим німцем/англійцем/французом.
Починаючи "академічно", із граматики, із алфавіту іноді виникає відчуття, що ви вивчаєте "сферічного коня у вакуумі©". До граматики ми ще дістанемося, усьому свій час.

2. Виберіть собі кілька аудіо-курсів та одну чи кілька книг з граматики, яким би ви апріорі довіряли.
Перш ніж прийняти рішення, що ви будете використовувати певний матеріал, попросіть знайомих порекомендувати вам щось, запитайте на тематичних форумах, почитайте анотації.
Зручніше вчити мову зразу за допомогою кількох курсів, адже один може вас утомити, тоді можна переключитися на інший. До того ж, оскільки матеріал буде перетинатися, ви отримаєте погляд дещо з різних боків на одні і ті самі мовні конструкції, вирази, слова, що дуже цікаво і корисно.
Вибір книг і аудіо-курсів зараз просто колосальний! Особливо в інтернеті. Сайти, на яких можна знайти собі аудіо-курси:
www.torrents.net.ua
www.torrents.ru
www.ebookee.com
www.thepiratebay.org
Увага! На цих сайтах переважно піратські копії продукту. Якщо ваші високі моральні принципи не дозволяють скористатися ними, підіть у книжковий супермаркет.

3. Займатеся кожного дня. Хоча б по десять-п'ятнадцять хвилин, але кожного дня.
Мій досвід підказує, що 10-15 хвилин щоденних занятть ефеткивніші за 3 години пару раз на тиждень.
Звичайно, ліпше, якщо ви будете займатися щоденно по кілька годин. Але така можливість буває не кожного дня, а от 15 хвилин на день на мову можна і треба знайти.

4. Займайтеся мовою, не змінюючи звичний графік і життєвий цикл
Ви дуже ділова людина і геть не маєте часу? Навіть п'ятнадцять хвилин на день? Давайте знайдемо їх разом із вами. Можна завжди знайти і годину.
Їдете в метро на роботу? Слухайте аудіо-курс з мп3-плеєра або з мобільного телефона.
Їдете на роботу у власному авто? Послухайте аудіо-курс замість радіо.
П'єте каву на кухні? Почитайте граматику.
Граєте з дитиною? Пограйте з ним в слова. Іноземні. Дитина залюбки повчить мову із вами.
Вечеряєте в кафе сам-один? Сумістіть приємне із приємним - послухайте аудіо-урок, поглинаючи стейк із картоплею.
Звичайно ж, варіант із виділенням на мову ексклюзивного часу ніхто також не скасовував ;-) Див. пункт 6.

5. Змініть свій традиційний щоденний цикл, аби займатися мовою.
Іноді не вистачає сили волі, аби іти шляхом, описаним у пункті 4. При сталому життєвому циклі (сніданок-робота-вечеря-телевізор-сон) може не вистачити сили волі не змінюючи циклу вставити туди ще щось. Рішення дуже просте - почніть робити щось не так.
Їздите на роботу на метро? Спробуйте маршрутку, навіть якщо відтепер ви будете вимушені виходити раніше.
Їздите на роботу на власному авто? Виберіть інший шлях, або виїжджайте раніше.
Готуєте чоловікові сніданок? Нехай він приготує його вам.
Вам готують сніданок? Приготуйте його собі самі.
Вечеряли удома? Почніть вечеряти у кафе. Або навпаки.
Дивитесь в 21.00 серіал? Подивіться новини.
Мені важко пояснити чому, але такі прості зміни "побутових традицій" дуже допомогають у тому, щоб знаходити час на мову (і не тільки на мову, на будь-яке навчання, на спорт).
Саме тому найліпшим місцем для вивчення мов є відрядження :-) 

6. Виділіть екслюзивний час на мову
Позайматеся мовою вдома, ізолювавшись від оточуючих;
Підіть у кафе не заради кави, а заради мови. Насправді у приэмній спокійній обстановці, яка буваэ у багатьох кафе, зайняття проходять надзвичайно ефективно.
Може здатися, що пункти 4, 5, 6 протирічать одне одному, але насправді вони взаэмодоповнюючі.

7. Як тільки структура мови стає більш менш зрозумілою, треба починати читати книги та/або слухати аудіокниги. Дивіться телеканали тією мовою, що ви вивчаєте
Книги бажано читати не адаптовані. З самого початку рівень розуміння буде дуже низький - ви будете розуміти відсотків 20 тексту, проте, розуміючи навіть 20 відсотків слів, але розуміючи структуру речення, ви зможете скласти приблизне уявлення, про що йде мова, при цьому ви будете отримувати неймовірне задоволення від того, що розумієте щось за межами своїх курсів, щось живе і справжнє.
Можна слухати/читати ту книгу, зміст якої ви уявляєте. Наприклад, я із заволенням слухав Карслона німецькою мовою :)

8. Не дивіться кожне незнайоме слово у словнику.
Це відноситься до пункту 7, але і до ваших навчальних матеріалів також. Якщо слово потрапило на очі раз 5-6, тоді вже можете дивитися.
Використання такої методики, особливо на початковій стадії навчання, дає багато переваг:
 • Ви будете вивчати лише слова, що часто трапляються у мові, а не якусь екзотику, на яку, можливо, ви більше ніколи в житті не натрапите.
 • Після того, як ви зустріли певне слово кілька раз в різних контекстах, свідомо чи підсвідомо у вас уже зформулюються певні ідеї щодо його значення. Подивившись на слово у словнику ви підтвердите або спростуєте свої ідеї, проте наявність таких ідей (навіть хибних) у будь-якому разі включає додактові механізми запам'ятовування.
 • У вас розвиватиметься мовна інтуїція, з часом ви будете здогадуватися про значення слів набагато швидше і точніше.
9. Геть все набридло? Відпочиньте день або й тиждень.
Думаєте, це протиричіть пункту 3? :) Насправді, це не так. Ви вчитеся кожного дня, але раз на місяць-два можете дозволити собі і відпочити. Не хочете - не відпочивайте.
Мій досвід такий. Коли я задаю собі жорсткий графік на щось (не обов"язково на мови), а потім раптом з нього збиваюся, то це, як правило, означає кінець усієї ідеї. Графік зламано. Все. Але після того, як я ввів собі пункт про можливість відпочинку, все стало на свої місця - є графік, по якому я навчаюся/займаюся спортом, тощо. Набридло - перепочив. Потім знову навчаюся. Все просто.

10. Не подобається книга або курс? Не читайте.
Читати треба тільки ті книги, які вам цікаві.

11. Розкажіть усім, що ви вичаєте іноземну мову.
Це буде додатковим стимулом не кинути цю справу у разі імовірної депресії :)

12. Вивчайте на пам'ять прислів'я, афоризми, пісні.
Словниковий запас поповнювати якось треба, а просто "зубрити" слова нудно. Найкращий спосіб вивчення нових слів - вчити на пам'ять афоризми, пісні. Афоризми повинні вам подобатись, як і пісні. Якщо вивчили якесь прислів'я, застосовуйте його - ви здаватимитеся дуже розумним, до того ж, матимите практику у вживанні нових слів :)

13. Кожного ранку повторюйте пройдений учора матеріал
Важко переоцінити важливість вранішніх повторів. Знову ж таки, повторювати можна, не відволікаючись від звичайних побутових справ.
Звикли валятися пів години, перш ніж встати з ліжка? Передивіться вчорашній матеріал або послухайте вчорашню касету.
П'єте ранкову каву? Передивіться учорашні нотатки.
Голитеся? Прокрутіть у голові те, що ви вчора вивчили. Тільки не поріжтеся :)

14. Вивчайте одну іноземну мову за допомогою курсу іншою іноземною мовою.
Наприклад, німецьку - за допомогою англомовного курсу. Таким чином ви і англійську не будете забувати, більше того, ви її підсвідомо поставите на один щабель із рідною мовою, що в психологічному плані дуже важливо. До того ж, вас буде надихати усвідомлення власної крутизни ;-) Українець вчить китайську мову по японському підручнику - це, мабуть, щось :-)
При правильному застосуванні, тут є і ще одна перевага. Якщо ви вичаєте одну мову за допомогою підручника, що написаний мовою більш до неї подібною, ніж ваша, то задача вивчення спрощується. Ви зразу побачите аналогії з уже знайомою мовою, і чим більше таких аналогій, тим ліпше.
Наприклад, іспанську ліпше вчити франузькою, ніж англійською. Але ліпше англійською, ніж українською.
А от польську варто вчити все ж таки українською.

15. Практикуйтеся!
Якщо маєте друга, що володіє мовою, яку ви вивчаєте - спробуйте з ним нею поспілкуватися. Або для початку у бесідах хоча б час від часу вставляйте слова і фрази цією мовою.
Знайдіть в асьці когось, з ким можна було б поговорити мовою, що ви вивчаєте, і спілкуйтесь із ним. Бажано, щоб цей товариш не знав вашої мови :)
Пристаньте на вулиці до іноземців, якщо почуєте, що вони розмовляють тою мовою, що ви вивчаєте :)

16. Ніколи не забувайте, що мова - це просто і природньо
Навіть найтупіший британський бомж знає англійську. Жожних сумнівів, що така освічена людина як ви також легко її засвоїть. Live Journal User Rating


Буду вдячний, якщо хтось поділиться і своїми практичними порадами. 

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments